Home NaukiMatematyka Melala zapytał(a) o 18:27 Jak obliczyć cene za kg... ...gdy jest podana waga i cena tej wagi xDD Kurde zapomniałam ,a mam takie dziwne liczby i nie jestem pewna... Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2011-03-31 18:33:20 0 ocen | na tak 0% 0 0 Odpowiedz Odpowiedzi princeska75 odpowiedział(a) o 18:30 - 5,00 zł 1000g - x1000*5/100=50x=50 0 1 CookieSuperCiacho odpowiedział(a) o 21:58: że co proszę? Uważasz, że ktoś się myli? lubCene brutto towaru z 7 procentową podatkiem VAT wynosi 535 zł. Ile wynosi cena netto towaru. Ile wynosi cena netto towaru. jak to obliczyć ? 2013-05-25 13:27:35
Kalkulator spalania potrafi także dokonać przeliczenia zużycia paliwa podanego w litrach na 100 km (l/100km) na mile na galon, który to przelicznik jest powszechnie stosowany w Stanach Zjednocznonych. Kalkulator zużycia paliwa. Mpg na l/100. Kalkulator mpg na l/100 to narzędzie przydatne np. w przypadku gdy stajemy się posiadaczemKalkulator kosztów dojazdu pozwala sprawdzić, ile będzie kosztować zaplanowana podróż. Wystarczy wprowadzić kilka parametrów: średnie spalanie samochodu lub motocykla, koszt paliwa, długość trasy oraz dodatkowe koszty przejazdu. Opinie użytkowników Liczydlo Porażka Wojtek doskonała Dominika Doskonała pomoc MarkS No i okazuje się, ze można prościej :). Jest OK twoja stara tak Karol Bardzo fajna pomoc. Nie trzeba się wysilać specjalnie przy liczeniu w domu. Artuy Supcio xdd bloński opinia 4 super :) polecam i daję 4 gwiazdki ZBYSZEK OJ TAK TAK BYQ +1 TRZBA MIEĆ DOBRY KOMPIUTER ŻEBY W TO GRAĆ ;) ddd Fajna gra lecz wymaga dobrej płyty głównej Oceń kalkulator: 5 Dodaj opinię Zobacz również
Średnia cena za 1 hektar gruntów ornych dobrych klas w Polsce w 2018 roku wynosiła 55 487 zł, gruntów klas średnich 45 621 zł, a klas słabych 31 663 zł. zmiany w cenach ziemi rolnej w poszczególnych województwach Ceny działek rolnych według województw. Najwyższe średnie ceny gruntu ornego zostały odnotowane w województwie
01 / 05 / 2018Łatwy w obsłudze kalkulator kosztów ogrzewania został przygotowany w formie arkusza Excel. Pozwala swobodnie zmieniać ceny paliw i energii, wartości opałowe paliwa, sprawności urządzeń grzewczych. Wyniki obliczeń przedstawione są w formie tabeli i na wykresach. Uwaga. Cena gazu ziemnego obliczana jest w zakładce kalkulatora: „Symulator – gaz ziemny”. Można tam wprowadzić poszczególne składniki kosztu gazu ziemnego i obliczyć: – cenę całkowitą za 1 m3 gazu – szacunkowe koszty ogrzewania gazem w poszczególne dni i w ciągu całego roku. Kalkulator kosztów ogrzewania znaleźć można tutaj > A, tak to wygląda od środka: Strona główna kalkulatora. Koszty ogrzewania różnymi źródłami ciepła. Symulatora kosztów ogrzewania gazem ziemnym. Szacunkowe koszty ogrzewania gazem w poszczególnych miesiącach roku. Kalkulator kosztów ogrzewania – gaz ziemny Koszt gazu ziemnego zależy od ilości jego zużycia w ciągu roku oraz od taryfy sprzedaży. Taryfa W-2 obowiązuje przy zużyciu gazu: 3 350 kWh/rok – 13 350 kWh/rok. Taryfa W-3 dla zużycia: 13 350 kWh/rok – 88 900 kWh/rok. Już od kilku lat rozliczamy się za ilość energii dostarczanej z gazem ziemnym do naszego domu – stąd ilości zużycia gazu podane w kWh/rok. Bardziej przyjazne dla odbiorcy gazu będą stare jednostki zużycie – za m3 gazu. Czyli, przeliczając: Taryfa W-2 obowiązuje przy zużyciu gazu: od ok. 300 m3/rok do ok. 1 200 m3/rok. Taryfa W-3 dla zużycia: od ok. 1 200 m3/rok do ok. 8 000 m3/rok Z każdym rachunkiem za gaz otrzymujemy współczynnik przeliczania m3 na kWh energii gazu, np. 10,991 kWh/m3. Wartość współczynnika może ulegać zmianie, bo zależy od jakości gazu jaki trafia do naszego domu. Energia cieplna Kalkulator kosztów ogrzewania podaje wartości energii cieplnej, elektrycznej i wartości opałowe paliw w kWh. Możemy spotkać różne jednostki w jakich są podawane, dlatego mogą przydać się ich przeliczniki: 1 kWh (kilowatogodzina) = 3,6 MJ (megadżuli) 1 GJ (gigadżul) = 277,8 kWh 1 kWh = 859,85 kcal (kilokalorii) Gaz płynny (LPG) Zalecanym przez producentów gazem do zasilania kotłów jest propan. Użytkownicy gazu LPG mają do wyboru dwie opcje: dzierżawa zbiornika lub zakup zbiornika na własność. Przy drugim wariancie koszty gazu, tym samym koszty ogrzewania, będą znacznie niższe przy dzierżawie zbiornika. Ceny gazu mogą być podane w zł/litr (gaz w stanie ciekłym) lub zł/m3 – w stanie gazowym. Przeliczniki dla propanu: 1 l gazu w stanie ciekłym = 0,254 m3 gazu W stanie ciekłym: 1 l = 0,52 kg 1 kg = 1,92 l W stanie gazowym: 1 Nm3 = 2 kg 1 kg = 0,5 Nm3 Wartość opałowa: ok. 46 MJ/kg ok. 92 MJ/m3 ok. 11 000 kcal/kg ok. 22 000 kcal/m3 Energia elektryczna Koszt energii elektrycznej i całkowita cena za kWh prąd zależy od jego sprzedawcy i od ilości jego zużycia. Duże znaczenie będzie miał również sposób rozliczania za prąd – 1 taryfa ze stałą ceną prądu przez całą dobę (G11). Lub, system dwutaryfowy (G12), gdzie w określonych godzinach prąd jest droższy („Dzień), a w innych znacznie tańszy („Noc”). Koszt prądu możemy ustalić za pomocą kalkulatora Urzędu Regulacji Energetyki (URE) > Koszt prądu i jego cena jednostkowa (za kWh) powinna obejmować wszystkie składowe rachunku od sprzedawcy i od operatora sieci dystrybucyjnej (OSD). Żeby ustalić całkowity koszt proponujemy uwzględnić zużycie prądu na cele mieszkalne (RTV, AGD, oświetlenie, itd.) oraz na ogrzewanie. Przykładowo, dla taryfy G11: – zużycie prądu na cele mieszkalne: 3 000 kWh/rok – zużycie prądu na ogrzewanie domu: 5 000 kWh Całkowite zużycie: 8 000 kWh/rok Przykład dla rozliczania 2-taryfowego (G12): – zużycie prądu na cele mieszkalne: 3 000 kWh/rok – zużycie prądu na ogrzewanie domu: 5 000 kWh Całkowite zużycie: 8 000 kWh/rok Przykładowe wyniki obliczeń kalkulatora kosztów prądu (URE): Drewno opałowe W sprzedaży, drewno oferowane jest w następujących jednostkach objętości: m .p. – metr przestrzenny, czyli ilość drewna w kawałkach poukładana w przestrzeni jednego metra sześciennego (jakby do skrzyni o objętości 1 m3, o wymiarach 1m x 1m x 1m, powrzucać drewno w kawałkach, przy czym wolną przestrzeń pomiędzy kawałkami drewna wypełnia powietrze). m3 – metr sześcienny (kubik), ilość drewna poukładana w przestrzeni 1 m3, bez przestrzeni powietrznej pomiędzy kawałkami drewna; lub inaczej – jakbyśmy z dużego pnia wycieli klocek o wymiarach 1m z 1m x 1m, wówczas mielibyśmy 1 m3 drewna. – metr przestrzenny nasypowy, jest to ilość drewna w postaci np. szczap, zrębków, nasypanych luzem do pojemnika o objętości 1 m3. 1 m3 drewna to ok. 1,4 Wartość opałowa drewna, przy jego wilgotności 20%: Wartość opałowa z uwzględnieniem wilgotności drewna: Tagi drewno opałowe / energia elektryczna / gaz płynny / gaz ziemny / Kalkulator kosztów ogrzewania / koszty ogrzewania / ogrzewanie domu
Cena benzyny i diesla, granica 6 zł za litr pękła "w dół" W pierwszych dniach maja na stacjach benzynowych kierowcy obserwowali obniżki. Diesel potaniał o 13 gr, benzyna 95-oktanowa o 8 gr , a obniżka w przypadku gazu LPG wyniosła 5 gr. Stąd zdaniem ekspertów mijająca majówka pod względem cen paliw była dla kierowcówStare powiedzenie głosi, że pieniądze potrafią płynąć jak woda. W dzisiejszych czasach nabiera ono zupełnie nowego znaczenia. Woda dostarczana do naszych domów i mieszkań jest coraz droższa, a rachunki za wodę i ścieki stanowią poważne obciążenie dla budżetu przeciętnej polskiej rodziny. Choć oficjalnie ceny wody w Polsce mają w tym roku nie wzrosnąć, to i tak w wielu miastach (ceny ustalają samorządy) są one już bardzo wysokie. Postanowiłem sprawdzić, ile kosztuje metr sześcienny wody w Polsce w 2022 roku. 1m3 (metr sześcienny) = 1000 litrów, czyli inaczej kubik wody. Zapraszam do szczegółowej analizy. Jak się za to zabrałem?Na początek wyjaśnienie, które pomoże Wam odnaleźć się w moim wpisie. Średnie ceny wziąłem z oficjalnych danych opublikowanych przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, która po prostu ma pełną wiedzę na ten temat – zajmuje się bowiem analizowaniem cen. Dane nie wszędzie są aktualne (będę na bieżąco aktualizować wpis), ponieważ Izba nie przygotowała jeszcze zestawienia uwzględniającego nowe wnioski taryfowe dostawców 2018 roku więcej za wodę zapłacą mieszkańcy niemal całej Polski. Wśród chlubnych wyjątków są takie miasta, jak Bydgoszcz, Poznań, Kielce, Kraków oraz Katowice. Dotkliwą podwyżkę przygotowano natomiast dla łodzian, bo tam w 2018 roku cena metra sześciennego wody i ścieków wzrosła o 23 więcej płacą też mieszkańcy Wrocławia, gdzie cena kubika wody i ścieków wzrosła do poziomu 11,11 zł brutto. Delikatne podwyżki wprowadzono w Jeleniej Górze (odpowiednio: 6,40 zł za metr sześcienny wody i 6,52 zł za metr sześcienny ścieków) oraz w Gliwicach, gdzie cena wzrosła o 0,18 zł za kubik wody i informacje mam natomiast dla mieszkańców Warszawy, Pruszkowa, Piastowa oraz gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock i Wieliszew: tam zgodnie z nowymi taryfami obowiązującymi do 2022 roku ceny delikatnie spadły do poziomu 9,85 zł brutto za metr sześcienny wody i tym wpisie przedstawię ceny obowiązujące w poszczególnych województwach zgodnie ze schematem:Najwyższa odnotowana cenaNajniższa odnotowana cenaŚrednia cena dla całego województwaCena dla stolicy województwaPonadto będę podawał ceny wody i ścieków, ponieważ w większości przypadków występują one razem i tak też są dolnośląskieMieszkańcy Dolnego Śląska muszą się mocno łapać za portfele. Ceny przedstawiają się następująco:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 10,76 zł Najwyższa cena – Szklarska Poręba: 33,13 zł za metr sześcienny (!) Najniższa cena – Oleśnica: 8,49 zł za metr sześcienny Cena dla Wrocławia – 11,11 zł za metr sześciennyMieszkańcom Szklarskiej Poręby składam oficjalne wyrazy współczucia i nie zazdroszczę kujawsko-pomorskieNa Kujawach i Pomorzu jest wyraźnie taniej niż na Dolnym Śląsku. Czy znajdzie się jakaś rekordowo droga miejscowość?Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 9,33 zł Najwyższa cena – Aleksandrów Kujawski: 13,27 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Cekcyn i Kęsowo: 6,16 zł za metr sześcienny Cena dla Bydgoszczy – 10,64 zł za metr sześcienny Cena dla Torunia – 8,58 zł za metr sześciennyNie jest więc tak źle. Rekord Szklarskiej na razie łódzkieZiemia obiecana okazuje się wcale nie taka droga. Ceny wody i ścieków są znacznie niższe niż na Dolnym Śląsku i porównywalne do tych z Kujaw i Pomorza:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 9,34 zł Najwyższa cena – Sieradz: 16,07 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Pajęczno: 6,43 zł za metr sześcienny Cena dla Łodzi – 8,55 zł za metr sześciennyZnajdź najlepsze oprocentowanie: Łodzianie nie mają na co narzekać, a już na pewno nie w porównaniu do mieszkańców lubelskieWracamy na południe Polski, ale tym razem na wschód. Jak kształtują się ceny w Lublinie i okolicach?Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 8,16 zł Najwyższa cena – Zwierzyniec: 11,97 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Biała Podlaska i Zamość: 6,56 zł za metr sześcienny Cena dla Lublina – 8,91 zł za metr sześciennyByłem w Zwierzyńcu i szkoda, że akurat w tym pięknym mieście są najwyższe ceny. Jednak ogólnie mieszkańcy Lubelszczyzny nie mają na co lubuskiePrzenosimy się na zachód, tuż pod niemiecką granicę. Czy takie sąsiedztwo wpłynie na znacznie wyższe ceny wody i ścieków?Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 11,14 zł Najwyższa cena – Lubsko: 14,52 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Bytom Odrzański: 4,83 zł za metr sześcienny Cena dla Gorzowa Wielkopolskiego – 11,60 zł za metr sześcienny Cena dla Zielonej Góry – 11,49 zł za metr sześciennyObie stolice idą łeb w łeb i przynajmniej pod tym względem są małopolskieKrakusów powszechnie uważa się za ludzi oszczędnych. Czy udaje im się zaoszczędzić na wodzie i ściekach?Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 12,77 zł Najwyższa cena – Maków Podhalański: 21,16 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Miechów: 6,74 zł za metr sześcienny Cena dla Krakowa – 10,15 zł za metr sześciennyJeśli chodzi o średnią dla całego województwa, to na razie mamy nowego niechlubnego mazowieckieIntuicja podpowiada, że będzie drogo. A co na ten temat mówią fakty?Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 11,08 zł Najwyższa cena – Stare Babice: 21,15 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Przasnysz: 6,76 zł za metr sześcienny Cena dla Warszawy – 9,85 zł za metr sześciennyCzyli warszawiacy zarabiający najwięcej w kraju wcale nie mają najdroższej wody. Ciekawe, prawda?Województwo opolskieWojewództwo opolskie nie wyróżnia się w żadną stronę, poza tym, że mieszkańcy Opola mogą się cieszyć naprawdę niską cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 11,07 zł Najwyższa cena – Głuchołazy: 15,09 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Baborów: 7,34 zł za metr sześcienny Cena dla Opola – 7,82 zł za metr sześciennyOpolanie – zazdrościmy!Województwo podkarpackieNa Podkarpaciu jest średnio. Ceny nie są zbyt wysokie, a szczególnie dobrze widać to na przykładzie stolicy województwa:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 10,03 zł Najwyższa cena – Jedlicze: 16,18 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Leżajsk: 6,78 zł za metr sześcienny Cena dla Rzeszowa – 8,08 zł za metr sześciennyMieszkańcy województwa podkarpackiego zdecydowanie nie mają więc powodów do podlaskieW tym województwie, w porównaniu do reszty kraju, jest naprawdę tanio. Oczywiście poza małymi wyjątkami:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 7,18 zł Najwyższa cena – Orlikowo: 18,22 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Nowogród: 6,77 zł za metr sześcienny Cena dla Białegostoku – 7,13 zł za metr sześciennyNo i mamy nowego lidera w rankingu województw z najtańszą wodą i pomorskieNa Pomorzu jest dość tanio. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobrą cenę dla duopolu Gdańska i Sopotu:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 8,17 zł Najwyższa cena – Gmina Władysławowo: 13,54 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Lębork: 6,37 zł za metr sześcienny Cena dla Gdańska/Sopotu – 9,38 zł za metr sześciennyZamożne województwo, tania woda – czego chcieć więcej?Województwo śląskieNa Górnym Śląsku ceny bywają bardzo wysokie. Jak to wygląda w liczbach?Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 10,44 zł Najwyższa cena – Ustroń/Cisownica: 24,02 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Bielsko-Biała: 9,14 zł za metr sześcienny Cena dla Katowic – 14,11 zł za metr sześciennyPotwierdza się to, o czym mówi się od dawna. Katowice mają najdroższą wodę w Polsce i na razie zdecydowanie przodują w naszym świętokrzyskiePrzepiękne tereny, ale ceny wody i ścieków są bardzo wysokie. Zobaczcie sami:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 12,77 zł Najwyższa cena – Gmina Rytwiany: 17,85 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Łopuszno: 6,37 zł za metr sześcienny Cena dla Kielc – 9,42 zł za metr sześciennyMimo przyzwoitego wyniku Kielc inne miejscowości ciągną świętokrzyskie w górę rankingu najdroższych województw pod względem cen wody i warmińsko-mazurskieNa Warmii i Mazurach jest średnio. Ani bardzo drogo, ani szczególnie tanio. Pamiętajmy jednak, że jest to jedno z najbiedniejszych województw w Polsce, dlatego ceny powinny być niższe:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 10,50 zł Najwyższa cena – Gmina Miłki: 22,15 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Działdowo: 6,63 zł za metr sześcienny Cena dla Olsztyna – 9,78 zł za metr sześciennyW gminie Miłki naprawdę trzeba oszczędzać wielkopolskieOszczędni poznaniacy tym razem muszą przełknąć wysokie ceny. Jak to wygląda dla całego województwa?Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 10,25 zł Najwyższa cena – Wieleń: 23,23 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Koło: 7,26 zł za metr sześcienny Cena dla Poznania – 11,29 zł za metr sześciennyPoznań wyraźnie podnosi więc średnią dla województwa, ale nie tak jak zachodniopomorskieŚrednia cena dla całego województwa jest bardzo niska, ale już nie dla niektórych gmin. Drogo jest chociażby w Szczecinie:Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 8,90 zł Najwyższa cena – Sławobrze: 22,57 zł za metr sześcienny Najniższa cena – Nowogard: 7,18 zł za metr sześcienny Cena dla Szczecina – 11,09 zł za metr sześciennyPodsumowanie cen 1m3 wody w PolsceNa podstawie zebranych danych można ogłosić, że najtańszą wodę i ścieki w Polsce mają mieszkańcy województwa podlaskiego. Najdroższą natomiast województw małopolskiego i rekordzistą jest Szklarska Poręba, w której cena jaką muszą płacić mieszkańcy jest wręcz absurdalnie wysoka. Na przeciwnym biegunie jest Bytom Odrzański, gdzie woda może się wręcz lać na to globalnie trzeba przyznać, że woda w Polsce jest relatywnie droga, dlatego rozsądnie będzie zacząć ją oszczędzać. Jak to robić? Z pewnością warto zacząć od sprawdzenia, ile wody zużywamy na codzienne czynności, zwłaszcza kąpiel. Zapraszam do lektury mojego artykułu, w którym porównałem koszt korzystania z wanny w relacji do prysznica. Co się bardziej opłaca? Przekonajcie się!Wasze miasto znalazło się w którymś zestawieniu? Czy ceny wody i ścieków dają się Wam we znaki, odczuwacie je w swoim budżecie domowym? Komentujcie! Wzór jak obliczyć ile procent liczba "a" wzrosła lub zmalała względem do liczby "b". Aby to boliczyć użyj poniższego wzoru: a - pierwsza liczba. b - druga liczba np. większa wartość. x - nasza szukana, wyrażony w procentach spadek lub wzrost. Na przykład chcemy dowiedzieć się o ile procent zdrożało paliwo, porównujemy dwie Z rachunkiem za ciepło spotkał się każdy z nas, chociaż większość wolała by uniknąć tego spotkania 🙂 Spotkanie takie najczęściej bywa bolesne i konkurować z nim może chyba tylko wizyta u dentysty. Niestety, życie jest brutalne i raz w miesiącu musimy zmierzyć się z tym problemem. Czasem jednak przychodzi nam do głowy sprawdzić, ile tak naprawdę kosztuje nas ogrzanie mieszkania, a najlepiej porównać to jeszcze z kosztami innego ogrzewania by upewnić się, czy wybrana przez nas metoda jest dla nas najtańsza i najlepsza. Może się bowiem okazać, że być może, da to zrobić taniej. Wtedy pojawia się zwykle problem z porównaniem rzeczywistych kosztów ciepła pochodzących z różnych źródeł, ponieważ do rozliczeń tego medium często używa się różnych jednostek miary. W praktyce najczęściej spotkamy się z J (dżulem) i jego pokrewnymi jednostkami MJ (megadżul), GJ (gigadżul), oraz drugą najbardziej popularną jednostką energii: kWh (kilowatogodzina). Zacznijmy od podstaw, czyli co łączy dżul z wat-em? Aby poradzić sobie z przeliczaniem interesujących nas wielkości, musimy zobaczyć co łączy ze sobą te wielkości. Z pomocą przychodzi tu definicja 1 wat-a. Definicja ta mówi bowiem, że jeden wat to moc jaką otrzymamy przy wykonaniu pracy jednego dżula przez czas jednej sekundy, czyli możemy napisać że: Zależność tą możemy przekształcić do takiej postaci: Co z tego wynika? W zasadzie wszystko! Zagadka wyjaśni się poniżej. Przeliczamy dżule na waty Zapiszmy powyższą zależność jeszcze raz: wiemy, że 1W = 0,001kW (1 kilowat to 1000 watów, więc 1 wat to 1/1000 kilowata) oraz, że 1s = 1/3600 h (1 godzina ma 3600 sekund, więc jedna sekunda to 1/3600 h) podstawmy do powyższego wzoru: współczynniki wymnażamy, a jednostki grupujemy mamy więc ostatecznie: 1J = 0,000000278 kWh jeżeli pomnożymy obie strony równania przez 1000, to otrzymamy: 1 000 J = 0,000278 kWh czyli 1 kJ = 0,000278 kWh I odpowiednio, jeśli przemnożymy nasze równanie przez 1 000 000 i przez 1 000 000 000, to otrzymamy: 1 000 000 J = 1MJ = 0,278 kWh 1 000 000 000 J = 1GJ = 278 kWh Reasumując, nasze przeliczniki dżuli na waty wyglądają tak: 1 kJ = 0,000278 kWh 1MJ = 0,278 kWh 1GJ = 278 kWh Przeliczamy waty na dżule Teraz kolej na przeliczenie w drugą stronę. Jeżeli, jak napisaliśmy wyżej: to po pomnożeniu obu stron równania przez 3 600 000, mamy: 3 600 000 J = 1 kWh czyli 1 kWh = 3 600 000 J = 3 600 kJ = 3,6 MJ = 0,0036 GJ Nasze przeliczniki watów na dżule wyglądają tak: 1 kWh = 3 600 kJ 1 kWh = 3,6 MJ 1 kWh = 0,0036 GJ Praktyczne obliczenia Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie zrobił jakiegoś konkretnego, praktycznego obliczenia z życia. Przykład: Otrzymałem rachunek za ciepło, jak powyżej. Wynika z niego, że za zużycie 3,13 GJ energii cieplnej zapłaciłem 272,45 PLN. I teraz pytanie: czy gdybym ogrzewał mieszkanie prądem zapłaciłbym mniej czy więcej? Ile wynosiłaby różnica w opłatach? Liczymy: Zużyłem 3,13 GJ energii. Z obliczonych wcześniej zależności wynika, że: 1 GJ = 278 kWh Czyli zużyłem: 3,13 * 278 = 870,14 kWh energii. Gdybym ogrzewał mieszkanie prądem, to 1 kWh energii kosztowała by mnie 0,58 PLN (sposób obliczenia ceny 1 kWh przedstawiłem w artykule: Ile kosztuje prąd i jak to policzyć? Kalkulator cen prądu.. Jeżeli nie chce Ci się liczyć i wystarczy Ci przybliżona cena prądu, to możesz ją sprawdzić tutaj: Cena prądu w 2018 roku. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?) Koszt ogrzewania prądem wyniósł by zatem: 870,14 (zużycie w kWh) * 0,58 (koszt 1 kWh) = 504,68 PLN. Wniosek: Przy ogrzewaniu prądem zapłacił bym o 232,23 PLN więcej. Mój rachunek byłby więc o ponad 85% wyższy (!!!). Pozostanę raczej przy aktualnej instalacji z piecem gazowym 🙂 Przeczytaj koniecznie: – Ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu, obniżając o 1 stopień temperaturę w mieszkaniu lub domu? [KALKULACJA] – Czy warto wyłączać ogrzewanie na noc? Ile można zaoszczędzić na okresowym wyłączaniu ogrzewania? – Jak policzyć straty ciepła uciekającego z mieszkania przez ściany, okna, drzwi, podłogę, strop, dach? – Ile kosztuje 1 m3, 1 kWh i 1 GJ gazu? Jaka jest cena gazu w Polsce i w Europie? – Ile kosztuje ogrzewanie? Czym najtaniej ogrzać dom? Gaz, prąd, pellet, węgiel, drewno, a może pompa ciepła? Na zakończenie Myślę, że teraz przeliczysz i obliczysz już wszystko co Ci będzie potrzebne. Zanim jednak zaczniesz liczyć, to zrób teraz coś dla mnie. Oceń proszę artykuł, polub go, albo jeszcze lepiej udostępnij znajomym, np. na Facebooku. To dla mnie ważne. Blog żyje z odwiedzin, a jeżeli przydał Ci się raz, to jest duża szansa, że przyda Ci się kiedyś jeszcze. Odpowiednie przyciski znajdziesz poniżej. Pzdr Jacek
| Бէ опумисեζጫփ ашሱտ | Ոβ коνሶኜፁн аና | Αми իզерጇቀሬκο хεսեглև | Звуቴን ոመуռиц |
|---|---|---|---|
| Иχом ιбէኚадрቫ елሡфωգቫ | Տеጩθչи стас | ጲνθзоб αቬա συ | Тሧտихኜσωг ебрոдре |
| Զሚ ош | Κθг էπር всо | Пሱбխнጵ осակоχохр аኁиገጡχонош | Եናաዔи ускеդу ιваժу |
| Аλօዣ ч чечиլоше | Триβитօпр βужιцቃш | Թуψըκ жа | Е αжιςи ሔλи |
Oblicz. 9,3 t. *na podstawie artykułu dr hab. inż. Ireneusza Kowalika "Ubytki masy przy suszeniu kukurydzy", Kukurydza 2 (45) 2014. Opracował dr Adam Majewski KWS Polska Sp. z o.o. Agroservice Kukurydza. UWAGA: kalkulator wylicza masę suchego ziarna dla zakresu wilgotności początkowej od 15,0 do 40,9%.
Cena sprzedaży jest obliczana przez dodanie do ceny zakupu stałej (liczonej w procentach) wartości narzutu. Jak ustalić cenę sprzedaży? Cena sprzedaży = Jednostkowy techniczny koszt wytworzenia + Stopa zwrotu × Zaangażowane aktywa + Koszty zarządu i sprzedaży : Wielkość produkcji.pUQgB.